flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Новий закон про судоустрій та зміни до Конституції в частині правосуддя набули чинності

30 вересня 2016, 14:47

30 вересня 2016 року набрали чинності зміни до Конституції в частині правосуддя та нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів".

Закон України №1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)"  набувши чинності, дав  старт судовій реформі.  Рада ухвалила цей законодавчий акт 2 червня 2016 р., а 24 червня його підписав президент України Петро Порошенко.  Згідно з цим законом, кожному громадянину України гарантується право звернутися до Конституційного суду.  

Згідно із законодавчим актом, замість Вищої ради юстиції (ВРЮ) в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якого будуть ширше, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення до іншого суду, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Законодавчий акт також передбачає створення, реорганізацію і ліквідацію судів законом, проект якого до Ради вноситиме президент після консультацій з Вищою радою правосуддя. Верховний суд залишається найвищим судом в українській системі правосуддя, також можуть працювати вищі спеціалізовані суди та адміністративні суди.

Згідно з внесеними до Конституції змінами, суддю до винесення обвинувального вироку не можна утримувати під вартою або заарештовувати без згоди Вищої ради правосуддя, крім затримання судді під час або відразу ж після скоєння ним тяжкого чи особливо тяжкого злочину. Також суддю не можна буде притягнути до відповідальності за винесене ним рішення, крім випадків, коли має місце злочин або дисциплінарний проступок. Крім того, уточнюється перелік підстав для звільнення судді. Норма про безстрокове перебування судді на посаді залишається в силі.

Віковий ценз для суддів піднімається з 25 до 30 років, але не старше 65 років. Призначає суддів президент за пропозицією Вищої ради правосуддя, а відбір проводиться на конкурсній основі.

Витрати на утримання суддівського корпусу в державному бюджеті вказуються у відповідності з пропозицією Вищої ради правосуддя. Також уточнюються повноваження суддів Конституційного суду, їх обрання та терміни перебування на посаді.

Крім того, у перехідних положеннях Конституції зазначається, що до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію і ліквідацію судів здійснює Президент України. Крім того, упродовж двох років після набуття чинності змінами до Конституції переведення судді з одного суду до іншого здійснює Президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Відповідно до закону, Україна може визнавати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС) на умовах, визначених Римським статутом МКС. Однак ця норма набуде чинності лише у 2019 р.

Сьогодні одночасно зі змінами до Конституції набрала чинності й нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів" (№1402-VIII), яка також була ухвалена Верховною Радою 2 червня та, фактично, доповнює конституційні поправки в частині правосуддя.

Цей документ змінює порядок призначення суддів на посади та звільнення їх з посад: передбачено вилучення повноважень політичних органів - парламенту і президента України – у питаннях суддівської кар'єри, скасування п'ятирічного строку призначення суддів та зайняття посад суддями лише безстроково.

Законом передбачається ліквідація Вищих спеціалізованих судів і створення нової структури Верховного Суду як єдиного суду касаційної інстанції. Новий Верховний Суд, відбір до складу якого вперше буде проходити на конкурсній основі, має бути сформований до 30 березня 2017 року. Конкурсний відбір суддів Верховного Суду має бути проведений до 30 листопада.

Разом з тим, законом передбачено створення Вищого антикорупційного суду, Вищого суду з питань інтелектуальної власності та місцевих окружних судів.

Вищий суд з питань інтелектуальної власності (Вищий патентний суд) повинен бути створений протягом року, тобто до 30 вересня 2017 року.

Терміни створення Вищого антикорупційного суду та місцевих окружних судів в законі не визначені.

При цьому Апеляційні суди в нових апеляційних округах мають бути створені до 30 вересня 2019 року.

Згідно з законом, до 10 жовтня поточного року Верховна Рада зобов'язана передати Вищій раді правосуддя матеріали щодо тих суддів, які претендують на обрання безстроково і не розглянуті парламентом.

Законом передбачено проведення моніторингу способу життя судді для перевірки відповідності його рівня життя задекларованим доходам.

Відтепер суддя повинен крім декларації про доходи подавати декларацію сімейних зв'язків і декларацію доброчесності. Неподання зазначених декларацій може стати підставою для притягнення судді до кримінальної відповідальності та звільнення.

Крім того, законом створюється Громадська рада доброчесності, яка збирає та аналізує інформацію щодо судді і надає Вищій кваліфікаційній комісії суддів висновок про його невідповідність критеріям професійної етики та доброчесності.

Дисциплінарні провадження щодо суддів будуть передані до Вищої ради правосуддя, а ВККС зосередиться на вирішенні кваліфікаційних питань, включаючи проведення кваліфікаційного оцінювання суддів, відкритих конкурсів на посади, спеціального навчання суддів.

Також передбачено створення Служби судової охорони (до 1 січня 2018 року) і Єдиної судової інформаційної (автоматизованої) системи.